روش تغذیه سالم متابولیک بالانس توسط دکتر ولف فونفاک، پزشک متخصص بیماری های داخلی و تغذیه ای، با همکاری مهندس سیلویا بورکل، محقق علوم تغذیه و مهندسی تولیدات مواد غذایی و همچنین بریژیت فونفاک متخصص طب سنتی  جهت مدیریت وزن و تنظیم سوخت و ساز بدن  ابدا شده است. این برنامه تغذیه منحصر بفرد از طریق مشاوره های متشکل از پزشکان و متخصصان تغذیه انجام میگردد. 

متقاضیان با بیماری هایی که تحت کنترل و مراقبتهای پزشک معالج می باشند و یا بطور مرتب دارو مصرف می کنند از قبیل دیابت از نوع یک یا دو، فشار خون، سرطان و شیمی درمانی، نارحتی های شدید کبدی و یا کلیوی و بیماری های دیگر، برنامه تغذیه متابولیک بالانس را باید تحت مراقبت و نظارت پزشک معالج خود جهت کنترل سلامتی و تنظیم داروهايشان انجام دهند. مسئولیت هر گونه عدم تعادل در موارد ذکر شده، تشدید و یا بروز سایر بیماری ها در طول استفاده از برنامه غذایی متابولیک بالانس به عهده متقاضی و پزشک معالج وی می باشد. متابولیک بالانس (همکاران و متخصصین) هیچگونه مسئولیتی در قبال بیماری افراد نخواهد داشت.  برنامه تغذیه متابولیک بالانس جایگزین توصیه های پزشک شما نیست و یا جایگزین مراقبت های پزشکی معمول به ویژه علائمی که نیاز به نظارت پزشکی طولانی مدت دارند ، نمی شود. 

خانمهای باردار و مادران شیرده نمی توانند در برنامه متابولیک بالانس شرکت کنند. بیماران با نارسایی شدید کلیوی، کبدی و نورولپتیک نیز مجاز به انجام برنامه تغذیه متابولیک بالانس نیستند. متقاضیان با BMI زیر 19 مجاز به انجام متابولیک بالانس نمی باشند. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال برنامه MB خاص اين سنين را دريافت خواهند نمود. 

در مورد متقاضیانی که کاهش وزن به دلیل بیماری یا ضربه روحی شدید و همچنین مصرف دارو، به صلاحشان نباشد، باید با مشاوره با پزشک معالج در خصوص شرکت خود در برنامه تغذیه متابولیک بالانس تصمیم بگیرند.