زيبايی سالم از درون

آيا به سرزندگی و شادابي ظاهرتان اهميت می دهيد و آرزوي داشتن وزن سالم و با ثبات، پوست شفاف، موهاي درخشان و ناخن هاي سالم هستيد؟
پس نه تنها بايد به بدنتان توجه لازم را بكنيد بلكه به روح و سلامتيتان نيز بايد بپردازيد. چرا كه زيبايی سالم به معناي واقعی كلمه از درون مي آيد.
تغذيه بويژه نقش مهمي در ظاهر جذاب و سالم شما بعهده دارد.
هر كسي كه با آگاهي غذا بخورد و به كيفيت غذايي كه ميخورد توجه كند اولين قدم را در جهت مثبت برداشته است. نحوه زندگي و توجه بخصوص به خودتان، تاثير بسيار زيادی بر سلامت شما دارد. لحظات لذت بخشی براي روح و جسم خود ايجاد كنيد و با خود مهربان باشيد. براي يك زندگي كامل و شاد نيازمند نگرش مثبت هستیم.

نكات ساده برای افزايش كيفيت زندگي

 • يك برنامه تغذیه غذايي مناسب با محصولات تمام غله، لبنيات، ميوه ها و سبزيجات به همراه ميزان كافي آب، اساس سرزندگی، سلامتي و درخشش ظاهری است.
  روغن هاي گياهي، دانه هاي روغني و گیاهی و ماهي هاي سرشار از چربی های چندگانه غيراشباع مي باشند. آنها به شادابي و انعطاف پذيري پوست كمك كرده و آن را از خشكي محافظت مي نمايند.
  بلوبری، تمشك، بادمجان، اسفناج و برگ چغندر بويژه سرشار از آنتی اكسيدان هستند و از پوست در مقابل راديكال هاي آزاد كه توسط آلودگي هاي محيط زيست، نيكوتين و يا قرار گرفتن در معرض نور زياد آفتاب ايجاد مي شوند، محافظت مي نمايند.
  روش صحیح زندگي همراه با ميزان كافي استراحت و خواب از تمامي سيستم هاي بازسازي بدن پشتيبانی كرده و منجر به افزايش احساس سلامتی خواهد شد.

   

نكات بیشتر براي كيفيت بهتر زندگي

 • سلامتي را به حمام خود فراخوانيد: با يك حمام معطر، مي توانيد تمام حس هاي خود را بعد از يك روز سخت زنده كنيد و بدن، روح و روانتان را نوازش دهيد.
 • دوش تناوبي گردش خون و سوخت ساز شما را تحريك ميكند و بخصوص اگر در دوران يائسگي باشيد براي شما مناسب است.
 • اسکراب قلیایی(الکالین) ذرات پوست مرده را برميدارد و پوست را يكنواخت و نرم مي كند. 
 • اگر پوستتان خيلي خشك يا ترك خورده است و يا اگر از مشكلات پوستی مثل "نورودرماتیت" يا "پسوريازيس" رنج مي بريد ما به شما پيشنهاد حمام آلكالايز برای آرامش و پاكسازي مي نماييم. بدين وسيله مجراي پوستتان به آرامي باز مي شود و عملكرد طبيعي دفع اسيد و سموم تسهيل ميشود.

به آرامش كامل برسيد

استرس و توقعات بيش از حد زندگي روزمره، ميتواند شما را از نظر فكري و جسمي بيمار كند. با آيورودا "علم طولانی زیستن" شما توجهتان رابه یکی از مهمترین پایه های زندگی سالم "توازن درونيتان" منعطف مي كنيد.
انسان متشكل از جسم و روح است و آن چيزي است كه هنر درماني5000 ساله آيورودا بر اساس آن بنا شده است. اگر ما در هماهنگي با طبيعت و حقيقت درونمان زندگي نكنيم بيمار خواهيم شد. چرا كه سه انرژي حياتي بنام دوشا "واتا"، "پیتا"، "کافا" با هم در تعادل نيستند. این علم به هماهنگي مجدد آن سه انرژی که عامل توازن جسم و روح میباشد، می پردازد. تغذیه درمانی سالم به همراه يوگا، مديتيشن، ماساژ با روغنهای طبیعی این راه را برای شما میسر می نماید.

چگونه آرامش کامل را در زندگی روزمره خود ادغام نماييم؟

 • اطمينان حاصل كنيد كه كارهای روزمره شما بر اساس يك ساختار پشتيبانی شده مي باشند. بعنوان مثال صبح زود و هميشه در يك ساعت مشخص بيدار شويد. اول يك فنجان آب داغ بنوشيد. سپس مي توانيد با تمرينات يوگا و مديتيشن ادامه دهيد. در طي روز وعده هاي غذايي منظم داشته باشيد.
  آرامش به اندازه كار و فعاليت، بخشي از زندگي است. هر روز براي ساعات فراغت برنامه ريزی كنيد. خواب كافي و منظم داشته باشيد.
  بدن شما براي آنکه در طول روز نرم و روان بماند نیاز به تحركت دارد. بعنوان مثال تمرينات يوگای روزانه در دراز مدت شما را سالم نگاه ميدارد.

نكاتی برای داشتن پوست سالم

پوست ما بسيار خاص است. چرا كه نه تنها تاثيرات بي شماري از دنيای بيرون دريافت ميكند بلكه احساسات و حالت هاي مربوط به دنيای درون شما را نيز نمايش مي دهد. گفته قديمی كه پوست شما آينه روحتان است، صحیح و نمانگر اهميت نگهداري درست از پوستمان را نشان مي دهد. بعنوان مثال از طريق استحمام و یک برنامه غذايی سالم،  به نگهداری آن کمک میکنیم.  عملکرد پوست ما بعنوان يكي از بزرگترين اعضا بدن بسيار حياتي است. پوست، ما را از اشعه خورشيد، سرما، تشعشعات، كم آبي و گرماي بيش از حد محافظت مي كند. پوست ما يك اندام تنفسی و همزمان تدافعی است. پوست حتي ميكروارگانيسم هاي مضر را كه به لايه هاي بيروني آن نفوذ مي كنند شناسايي كرده و از بين ميبرد و اغلب نشان ميدهد كه درون ما چه ميگذرد. ما از عصبانيت قرمز ميشويم يا از وحشت رنگ پريده، از ترس و هيجان عرق ميكنيم يا در موقعيت های احساسی موهای بدنمان سيخ مي شود.

در مورد نيورودرماتیت يا پسوريازيس، استرس رواني ميتواند منجر به بروز بيماري يا عود مجدد آنها شود. حتي آثار سن،  بر روی پوستمان ديده ميشود. زمانی كه ما در آرمش هستیم، استراحت کامل كرده ایم و تغذيه صحیحی داشته ايم، پوستی شفاف و درخشان خواهیم داشت.

“زيبايی از درون می آيد-چطور به زيبايی پوستتان كمك كنيد

تنها با دست نزدن به اسيديته طبيعي پوست، پوست شما قادر است تاثيرات مواد مضر خارجي را دفع نمايد و از خود در برابر عفونت، آلرژي ها، حساسيت ها و كم آبي محافظت كند. بنابراين فقط از آب براي تميز كردن پوستتان استفاده نكنيد، چرا كه بطور موقت لايه هاي شاخي پوست را خشك كرده و عملكرد دفاعي آن را مختل مي كند. بهتر است يك ماده حاوي چربي به آب بيافزاييد. نكته:

خودتان يك امولسيون پاك كننده درست كنيد. دو قاشق غذاخوري روغن زيتون يا روغن بذركتان را با يك فنجان شير اضافه كنيد و آن را با آب با دماي بدن (37 درجه) مخلوط كنيد وبا آن صورت خود را بشویید، سپس با دقت صورت را خشک کنید ومحلول را روی پوستتان مالش ندهيد.

مرطوب كردن پوست با كرم كاملا ضروري است. هرچند اطمينان حاصل كنيد كه هر چه استفاده مي كنيد حالت خنثي و يا ارزش PH آن تقريبا 5.5 تا 5.7 مي باشد اينكار لايه اسيدي محافظ پوست را دست نخورده ميگذارد. مراقبت خوب از پوست الزاما گران قيمت نيست اما مواد استفاده شده بايد مناسب سن باشند.

از قرار گرفتن بيش از اندازه در مقابل امواج UV اجتناب نماييد و حتما از كرم روز همراه با ضد آفتاب استفاده كنيد. امواج UV به پوست فشار آورده و موجب پيري زودرس مي شوند و همچنين خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي دهند. خوردن مواد غذايي طبيعي مانند هویج و یا گوجه فرنگی که دارای میزان سرشاری از گیاهان ثانوی می باشند، پوست را در مقابل نور خورشید محافظت میکنند. برای مثال اگر حداقل براي مدت 14 روز دو قاشق غذاخوري رب گوجه فرنگي و چند قطره روغن زيتون روي نانتان بماليد و ميل كنيد، شما يك ضدآفتاب طبيعي براي پوستتان با فاکتور 3 تا 4 خواهید داشت.

 

 

 

پوست سالم از طریق تغذیه غذایی سالم

 • تغذيه سالم داروي زيبايي پوست شما است. ميوه و سبزيجات تازه پررنگ، مانند بلوبري، تمشك، تمشک سیاه، بادمجان، اسفناج و برگ چقندر که بويژه غني از آنتي اكسيدان گياهي مي باشند، پوستتان را از راديكالهاي آزاد محافظت مي كند. روغن ها و چربي هاي سالم، مانند روغن بذركتان سرشار از اسيدهاي چرب چندگانه غيراشباع هستند و پوست را از خشكي محافظت مي نمايند. غذاهاي با ويتامين A بالا (شامل انواع زيادي از ميوه ها و سبزيجات، زرده تخم مرغ و ماهي هاي چرب مثل ماهی شیر جنوب و سلمون) به ضخامت پوست شما كمك ميكند و ساختار پوستتان را بهبود مي بخشد.  ویتامین E از بروز لکه های پوستی جلوگیری کرده و باعث جلوگیری از کاهش رطوبت پوست می شود. این ماده به ویژه در غلات، مغزها و روغن های گیاهی مانند روغن جوانه گندم  و روغن آفتابگردان یافت می شود. و مثل همیشه ، آب بسیار مهم است - به اندازه کافی آب بنوشید! آب رفع کننده تشنگی پوست است.
 •  داشتن خواب کافی ضروری است. استراحت و آرامش کافی از تمام مراحل بازسازی در بدن و پوست شما پشتیبانی می کند.
 • به یک سبک زندگی سالم  بپردازید! سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل، چاقی، کمبود خواب، استرس و تغذیه نامناسب تعیین می کند (تا 40 درصد!) پوست ما به چه سرعت پیرشود.
 • فراموش نکنید که پوست شما دوست دارد در هوای تازه ورزش کند و نفس راحتی بکشد!

سلامتی برای خانه شما

سلامتي الزاما گرانقيمت نيست. برنامه حس خوب را در خانه خود طراحي كنيد. چه اين برنامه  شامل وظايف كوتاه روزانه و يا يك روز طولاني مراقبت از خود باشد، بگذاريد ايده هاي ما الهام بخش شما باشند. بعنوان مثال نظرتان در مورد يك حمام معطر چيست؟ 
آيا دوست داريد بعد از استرس كار روزانه لذت ببريد؟ پس به حس بوياييتان بپردازيد كه مرموزترين احساسات بشريست. اطلاعاتي كه از طريق بيني دريافت ميشود بسرعت به نواحي مربوط به خاطرات و احساسات در مغز ميرسد. بنابراين اطلاعات مربوط به رايحه ها تاثير مستقيم بر زندگي احساسي ما دارد. از آنجاييكه ما داراي حافظه بويايي هستيم يك رايحه ميتواند حالت ما را تغيير دهد و خاطرات فراموش شده قديمي را بازگرداند. عطرهايي كه خاطرات خوب را برمي گردانند بطور مثبتي بر سيستم ايمني و روان ما تاثير گذارند.

استفاده از روغن های عطری آسان است

استفاده از رايحه هاي دلپذير بطور خاص براي برنامه سلامتي شما در منزل مناسب هستند. آنها برپايه روغن هاي معطر و مواد خوشبوي گياهان هستند و از گل ها، برگ ها،  سوزن كاج ها،  ساقه ها،  رزين ها،  ميوه ها،  پوست ميوه ها،  چمن هاي استوايي،  ريشه ها و دانه ها گرفته شده اند.

روغن های معطر چگونه عمل مي كنند:

 • اگر لامپ عطري نداريد فقط چند قطره از روغن معطر را در يك كاسه آب بريزيد و آن را روي هيتر بگذاريد تا تبخير شود.
 • شما ميتوانيد چند قطره اسانس گياهان مختلف را اضافه كنيد تا تركيب واقعي عطري براي روغن ماساژ شخصي خود درست كنيد.
 • حمام عطري بسيار آرامش بخش است. اين رايحه ها نه تنها از طريق بيني بلكه از طريق پوست نيز جذب مي شوند.

پيشنهادات بيشتر برای برنامه سلامتی شما در منزل

 • اول حمام پا و پس از آن، يك مانيكور و پديكور - يك برنامه مناسب براي عصر روز تعطيل
 • از وقتتان استفاده كنيد و به خودتان برسيد. اگر خسته هستيد، استراحت کنید. آيا دوست داريد با يك كتاب خوب خودتان را سرگرم كنيد؟ پس انجامش دهيد. از همه بهتر روي نيمكت راحتتان ميتوانيد مطالعه كنيد.
 • آيا دوست داريد از آشپزي لذت ببريد؟ زمان كافي براي خريد و آماده كردن غذايتان صرف كنيد. آيا فقط به آرامش و سكوت نياز داريد؟ پس تلويزيون و تلفن خود را خاموش كرده و از آرامش محیط لذت ببريد.

غذا خوردن متعادل و لذت بخش

يك رژيم غذايي متعادل اساس زيبايي و سلامتي است. اينكه چه چيزهايي و چگونه ميخوريد مهم است. پيشنهادات ما را در مورد وعده هاي غذايي سالم و خوشمزه بخوانيد.

نكته هايی در ارتباط با رژيم غذايي سالم

 • تمركز برنامه غذايي شما بايد بر محصولات گياهي باشد چراكه آنها داراي بسياری ويتامين هاي سالم، مواد معدني، فيبر و مواد گياهي ثانويه مي باشند.
 • مواد غذايي را تا حد ممكن تازه بخريد. اگر سبزيجات را به آرامي و كوتاه مدت بپزيد بسياری از مواد مغذي و طعم طبيعي آن حفظ خواهد شد.
 • روزانه از محصولات تمام غله استفاده کنید. آنها نقش مهمي در سوخت و ساز ما ايفا ميكنند. بعنوان مثال باعث كاهش چربي خون مي شوند و به بدن در كاهش كلسترول كمك ميكنند.
 • گوشت به مقدار كم مصرف کنید.
 • مصرف ماهي بسیار مفید می باشد. 
 • مصرف چربي بيش از اندازه سالم نيست. 
 • احتياط كنيد چون چربي اغلب در گوشت و لبنيات، شيريني جات و فست فود پنهان است.
 • از چربي هاي سالم استفاده کنید.
 • شكر و نمك را در حد اعتدال مصرف نماييد.
 • گياهان معطر و ادويه جات زيادي هستند كه غذاها را خوشمزه مي كنند.
 • به مقدار كافي مايعات بنوشيد.
 • و بهترين چيز آن است كه به ياد داشته باشيد كه غذا پختن مي تواند نوعي سرگرمي باشد! پس به خودتان زمان بدهيد و از غذا خوردن لذت ببريد. به اينصورت كار خوبي براي خودتان انجام ميدهيد چرا كه  غذاي سالم نه تنها غذاي سلولهاي بدن بلكه غذای روحتان نيز هست.

اضافه وزن داريد؟ رژيم با كربوهيدرات كم!

اگر اضافه وزن يا ديابت داريد ، يك برنامه تغذیه متابولیک بالانس با كربوهيدرات كم مي تواند براي شما ايده آل باشد. دريك مطالعه تحقیقاتی از کشور ايتاليا بروي بیماران مبتلا به دیابت نوع دو با اضافه وزن بالا نشان ميدهد كه غذاهاي سالم با كربوهيدرات پايين به تسريع كاهش وزن و تثبيت قند خون كمك مي كند. چنین مطالعه ای در کشور آلمان با نتايج مشابه صحت این امر را تایید می نماید. هميشه تغييرات تغذيه مربوط به سلامتيتان را با پزشک در ميان بگذاريد.

نتيجه اينكه غذايتان را تغيير دهيد و در حد اعتدال غذا بخوريد. همچنين دستورالعمل های جدید  پخت  و پز را امتحان كنيد و از خودن غذای سالم لذت ببريد!

در مورد مشكلات پوستی چه می توان كرد؟

آنچه ميخوريم و مي نوشيم تاثير زيادي بر سلامت پوستمان دارد. بیماری پوستی پسوريازيس و برخي بيماريهاي ديگر پوستی ميتوانند بر اثر عادات غلط تغذيه ايجاد شوند. حتي تغييرات كوچك رفتاري مي تواند به بهبود چنین عوارض پوستی کمک کند.
بيماريهاي پوستي اغلب نتيجه بيماريهاي داخلي و اختلالات سوخت و ساز مربوط به تغذيه نادرست مي باشند. يك مثال از اين موارد، آكنه است كه يكي از شايع ترين بيماريهاي پوستي در سطح جهان است. محققين تغذيه اذعان دارند كه آكنه فقط در قبايل اوليه زمانيكه تغذیه سنتي خود را تغيير مي دادند اتفاق مي افتاد. و آنکه آنها پیش از تغییر غذایی خود، هيچ مشكل پوستي نداشتند. محصولات لبني نيز ميتوانند در جوانان آكنه ايجاد كنند.

علت آن ميتواند نوسان سطح هورمون ها باشد. شير يك كوكتل هورموني واقعيست و حاوي ماده متشكله مولكول تستوسترون؛ يك هورمون مردانه كه در ايجاد آكنه نقش بسزايي دارد، مي باشد. شير همچنين دارای هورمون رشد IGF-1 است كه شبيه به انسولين عمل می کند و توليد تستوسترون را تحريك مي نماید.

چگونه با تغذيه سالم به پوستتان كمك كنيد:

روش تغذيه خود را هماهنگ كنيد-در مورد پسوريازيس كه يك بيماري مزمن التهاب پوستي مي باشد، تاثير مثبت يك روش تغذيه مناسب اثبات شده است. علت پسوريازيس مي تواند ژنتيك يا وابسته به عوامل محيطي مانند استرس و مصرف دارو باشد. یک برنامه تغذیه درمانی مناسب با اين بيماري، ميتواند سيستم ايمني بدن شما را تثبيت نمايد و پوست و مخاط غشايي آن را بشكل موثرتري بهبود دهد. تغذیه درمانی مي توانند تاثير ضد التهابي داشته و خارش و درد را ساكت كند. در يكی از تحقيقات در خصوص مشکلات پوستی، نشان داده شده است كه بعد از 4 هفته تغذیه درمانی كم كالري، مشكلات پوستي افراد مورد آزمايش بشدت كاهش يافته است.
از مواد غذایی سالم استفاده کنید و به اندازه كافي آب بنوشيد. چنانچه شما يك برنامه تغذیه درمانی منحصر بفرد متابولیک بالانس را داشته باشيد، به پوستتان بهترین مواد غذایی لازم را رسانده اید. چرا که این برنامه منحصر به فرد تمامی مواد غذایی موردنیاز پوست: پروتئین ها، کربوهیدرات ها و روغن های سالم را در بر دارد که ديواره هاي سلولی پوست را انعطاف پذير و نرم ميكنند. در نتيجه آنها ميتوانند به راحتی مواد مغذی را جذب کرده و نتیجه  سوخت و ساز آنها را آزاد كنند.

بنابراين 
در صورت امكان از مواد غذایي طبيعي استفاده كنيد. در یکی از تحقیقات در مورد بيماري مزمن كهير از مواد غذایی سالم بدون نگهدارنده و رنگ استفاده شده، همچنین مواد غذايي بخصوصی مانند آناناس، توت فرنگي و زردآلو از برنامه تغذیه حذف شده، چرا كه مواد طبيعي متشكله آنها ميتواند حساسيت مشابهي را ايجاد نمايد. در طي سه هفته  انجام تغذیه درمانی، علائم 70 درصد از بيماران کاملا از بین رفته است. صبور باشيد و مداومت داشته باشيد. چه بدليل بيماري و چه بخاطر زيبايي پوست، اگر ميخواهيد براي پوستتان بواسطه تغييربرنامه غذايي خود كار مثبتی انجام دهيد. آنچه مسلم است تغيير يك شبه اتفاق نمي افتد. اين كار يك عملکرد ادامه دار است كه با صبر نتيجه خواهد داد. بنابراين ارزش دارد كه برای يك برنامه تغذیه درمانی سالم هزینه كنيد. پوستتان بخاطر اين كار از شما سپاسگزار خواهد بود.

حواستان را تيمار كنيد-سلامتی چشم ها و گوش ها

چقدر نسبت به حواس پنجگانه خود -بينايي، شنوايي، بويايي، چشايي و لامسه-آگاه هستيد؟ براي اندامهاي ادراكي خود كار خوبي انجام بدهيد. در اينجا به برنامه حس خوب ما در رابطه با چشمها و گوشهاي خود توجه كنيد.
حس بينايي يكي از مهم ترين احساسات ادراكي ما محسوب مي شود. ما در هر ثانيه تا 10.000 محرك نوري جداگانه را ثبت مي نماييم. مغز آنها را فوق العاده سریع جمع آوری و خلاصه کرده و نهایتا  تفسير مي كند. بنابراين تعجبي نيست كه ما اغلب در انتهاي روز از نظر بينايي بيش از اندازه احساس خستگی مي كنيم.
شنوايي ما يك حس هميشه در صحنه است. گوش ها بسته نمي شوند بنابراين هميشه براي ادراك تنظيم شده اند. اين ارگان کلیدی و بيش از اندازه حساس، ميتواند در هر ثانيه 100.000 بيت(کوچکترین واحداطلاعاتی در سیستمهای کامپیوتر می باشد) اطلاعات را جذب كند اما حداكثر فقط 30 بيت به سطح آگاهي ما ميرسند. حتي در رويا اين بيت هاي اطلاعات خاموش نمي شوند. آنها ما را از چيزهايي كه چشمانمان نميتواند ببيند،  مطلع ميكند، محافظت مي نمايد و به ما هشدار مي دهد.

يك نكته برای آرامش چشمها-استفاده از كف دستها

استفاده از كف دست به شدت باعث آرامش چشمها مي شود-امتحان كنيد!
كف دستانتان را بهم بماليد تا گرم شوند. هر دو دستتان را به شكل صدف درآوريد و چشمانتان را بدون لمس پلكتان بپوشانيد. حال چشمانتان را ببنديد.
و از تاريكي پشت پلك هايتان لذت ببريد. و در اين حالت آرامش نفس عميق بكشيد.
براي پايان اول به آرامي دستانتان را پايين بياوريد سپس چشمانتان را به آرامي و آهسته مجددا باز كنيد.
در طي اين تمرين به آرامي از طريق بيني تنفس كنيد و با كمي باز كردن لب ها از يكديگر، بازدم را انجام دهيد.  

نكاتي برای استراحت گوش ها-زمانی برای سكوت

به گوشهاي تحت فشار خود زماني براي استراحت بدهيد.
پتويي را روي زمين بيندازيد و به پشت دراز بكشيد. با گوش گير گوشتان را ببنديد.
به آرامي 5 نفس عميق بكشيد. به صداي درونتان گوش بسپاريد. آيا صداي درونتان را درك مي كنيد؟
دستانتان را روي قفسه سينه تان بگذاريد. به آرامي 5 مرتبه دم و بازدم عميق انجام دهيد. در آخرين بازدم تمامي تنش های درونتان را از قفسه سينه آزاد كنيد. همين كار را با شكم و استخوان لگن انجام دهيد.
سپس دستانتان را در كنار بدنتان قرار دهيد. بار ديگر به صداي درونتان گوش دهيد-آيا تغييري كرده است؟
احساس بويايي، چشايي و لامسه شما نيز نياز به توجه دارند. در مقاله بعدي بيشتر در اين مورد بخوانيد.

بويايی، چشايی، لامسه-يك برنامه حساس

آيا  نكات ذكر شده براي آرامش چشم ها و گوش ها را امتحان كرديد؟ سه حس ديگر در ماجراجويي سلامتي در انتظار شما هستند. در اينجا به نكات لازم برای بهبود حس بويايي، چشايي و لامسه شما اشاره مينماييم.
حس بويايي و چشايي با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند. آيا ميدانستيد كه بيني شما در حدود 80 درصد از اطلاعات مربوط به حس چشايي شما را منتقل مي كند؟ بيني شما ميتواند حدود 10.000رايحه متفاوت را حس كند. حس چشايي ما با 50 تا 150 سلول حسي كه در زبان هستند تجهيز شده است. آنها ميتوانند طعم شيرين،ترش، شور و تلخ را تشخيص دهند. اگرچه طعم دهنده هاي مصنوعي، غذاهاي بيش از اندازه طعم دار شده، داروها، بيماريها و حتي بالا رفتن سن باعث مي شود تمايل به فراموش كردن چگونگي دريافت طعم غذا داشته باشيم. خبر خوب اين است كه حس چشايي قابل يادگيری است.

نكاتي برای حس چشايی عالی

 • سیع کنید از غذاهاي آماده و فست فود اجتناب كنيد.
 • كنجكاو باشيد-نظرتان در مورد امتحان یک كار جديد و ناشناخته چيست؟
 • اطمينان حاصل نماييد كه وقت كافي براي صرف غذا داريد و از وعده غذای تان لذت ببرید .
 • سعي كنيد آگاهانه غذا بخوريد بدون آنکه اجازه دهيد تلويزيون، راديو، مطالعه، كار و غيره حواستان را پرت كند.
 • آهسته غذا بخوريد و طعم آن را احساس كنيد. هر چند دقيقه چشمانتان را ببنديد و به غذاي داخل دهانتان تمركز كنيد. در اين لحظه تجربه شما با وعده غذاييتان چيست؟
 • احساس و لمس بخشی از تجربیات اصلی ما می باشند. پيش از اينكه بتوانيم ببينيم و بشنويم در رحم مادر احساس كردن و لمس نمودن به تجربيات اوليه ما تعلق دارند. زمانی که نوزاد و خردسال بوديم از اين  دو حس براي كشف جهان پيرامونمان استفاده مي كرديم. آيا اشيا زاويه دار يا گرد ، نرم يا زبر، سرد يا گرم، خيس يا خشك، سفت، پرزدار يا شكننده هستند؟ ما ياد گرفتيم كه همه آنها را  با اين دو احساسمان تشخيص دهيم و به معناي واقعي كلمه شروع به درك حقيقت جهان نماييم.

 

حس لامسه خود را با پابرهنه راه رفتن احساس كنيد

يك راه ويژه براي افزايش حس لامسه پيمودن يك مسير با پاي برهنه است جوري كه بتوانيد در يك مسير با طراحي خاص در آن قدم بزنيد. در هنگام پياده روي با پاي برهنه مواد مختلفي را در زير  پاهايتان با يك حس قوي احساس خواهيد كرد و اين باعث ريلكس و آرامش شما خواهد شد. بسياري از امكان و انجمن هاي سلامتي، راههاي پياده روي بدون كفش را ارائه مي دهند.